İçeriğe geç →

PROJELERİMİZ

 • COSMIC SCIENCE
 • Cosmos Robot Works olarak en temel amacımız kuruluşumuzdan bu yana sloganımız olan “Bilimi seç – Choose Science” ve “Herkes İçin STEM (Bilim, Teknoloji, Mühendislik, Matematik)” anlayışımızı yaymaktır. Bu yönde bilim okuryazarlığına katkı sağlamak ve hedeflediğimiz yaş aralığındaki kitleye bilinçlendirmenin doğru olduğuna karar verdik, böylece Cosmic Science doğmuş oldu. Cosmic Science ile amacımız, belirlediğimiz yaş kitlesindeki -özellikle 8-14 yaş aralığındaki çocuklar- bireylere bilim sevgisi ve merakını kazandırabilmektir. Zengin bir bilimsel içeriğe sahip olan bu dergiyi Doğu Anadolu’daki okullar dahil olmak üzere ülkemizdeki pek çok devlet okuluna, Azerbayca’a, Yunanistan’a, Brezilya’ya, Hindistan’a ve ABD’ye sponsorlarımızın da desteğiyle ulaştırdık.

 • Sahil Temizliği
 • Daha temiz bir gelecek için Eco-First ile birlikte yeşil hafta “Green Week” adı altında Caddebostan Sahili temizledik. Gelecek nesillere daha yeşil bir dünya bırakmak bizim elimizde.

 • Vex Gönüllülük
 • Cosmos Robot Works olarak VEX IQ Challenge da gönüllü olduk. Burada ilkokul öğrencilerini adilve keyifli bir turnuva geçirmesine yardımcı olduk.

 • BIO HIVE
 • Einstein’nın “If the bee disappeared off the face of the Earth, man would only​ have four years left to live.” sözünden ilham alarak projemizde sadece insanlara​ değil, dünyadaki yaşam döngülerinde büyük rol oynayan arıların hayatlarına deyinmeyi ve bir projenin yalnızca insanların yararına geliştirilmesi gerekmediğinin bilincini toplumda yayılmasını amaçladık. Projemizde günümüzde birçok sistemde kullanılan Arduino anakartı ile teknolojik sistem içeren bir akıllı arı kovanı geliştirdik. Bu arı kovanı günümüzdeki arı kolonilerinin sahip olduğu en büyük problemlerinden bazılarının önüne geçmeyi sağlamaktadır.

 • Mülteci Krizi
 • 2011’de başlayan Suriye iç savaşı nedeniyle 1.7 milyonu çocuk olan 3.9 milyon mültecinin Türkiye’ye sığındığını biliyoruz. Peki bu çocukların en büyük hakları neydi? Ellerinden ne alindi? Türkiye’ye gelen Suriyeli mülteci çocukların Türkçe bilmediği ve dolayısıyla en doğal hakları olan yaşıtlarıyla oyun oynamayı bile gerçekleştiremediklerini fark ettikten sonra, çocukların yaşadıkları bu büyük sıkıntıyı en aza indirgemek amacıyla 12 hafta sürecek bir proje tasarladık. Hedefimiz, 12 hafta boyunca 8-12 yas aralığındaki mülteci çocuklara drama ile Türkçe öğretmek ve sonrasında onlara kodlama ve inovasyon dersleri vermekti. Projemizi New York’a giderek Birleşmiş Milletler konseyi ile paylaştık ve paylaşımlarımız ve UNICEF, UNHCR, UNESCO gibi kuruluşlarla yaptığımız briefing toplantılar sonucunda projemizin gelecekte Nobel Barış Ödülü’ne layık bir proje olduğu yorumunu aldık. Bahçeşehir Fen ve Tek. Lisesi ve Cosmos ekibi olarak özellikle üzerinde durduğumuz ve bizim için büyük önem arz eden “STEM FOR ALL” anlayışını ve topluma hizmet prensibini yeni bireylerle paylaşmış, yaşatmış olduk.

 • Şehir Engel Tanımaz
 • “Şehir Engel Tanımaz” adlı projemizde, engelli olmanın hayatı yaşamak için bir engel olmadığına inandığımızdan, okulumuzda ilk elden bu deneyimi yaşamış birini ağarladık. Türkiye'nin ilk engelli Youtuber’ı Yunus Emre Polat'a ev sahipliği yaparak verdiğimiz konferansla en büyük engelin duyarıszlık olduğunun altını çizdik. 15 yaşında görme engelli olmasına rağmen yine de, tüm zorlukların üstesinden gelme yeteneğine olan inancını yitirmemesinin ilham verici hikayesini dinledik. Kentin herhangi bir engeli tanımadığını ileri süren Yunus Emre, görme engelli olmasına rağmen bir şehir rehberi olarak, fiziksel engelliliğin yaşamsal eylemleri gerçekleştirmek için bir engel olmadığının somut örneği oldu. Üstelik öğrencileri engelli insanlara daha duyarlı olmaları gerektikleri hakkında bilinçlendirdik ve engelli insanların en temel engelinin onlara bilinçsiz olan insanlar olduğunu vurguladık.

 • Cosmic Coding
 • Her gün öfkeli, stresli veya rahatsız olmak için birçok nedenimiz var, ancak çevrenizdeki insanları memnun etmek için birçok şans yaratmak amacıyla gücünüzü ve çabanızı yayarak bu olumsuz duyguları azaltmak mümkündür. Bu nedenle Üsküdar Belediyesi ile yaptığımız projede, okulumuzda Fevziye Meriç Eğitim Merkezi'nden yetim ve öksüz öğrencilere ev sahipliği yaptık. Üstlendiğimiz 2 haftalık dönemde, kendimiz hazırladığımız özel STEM müfredatı bağlamında robotik ve kodlama eğitimi verdik. Onları sponsorlarımızdan sağladığımız eğitim setlerini dağıtarak Arduino gelişim kartları hakkında eğittik. Bu şekilde, çocukların her bireyin adapte etmesi gerektiğini düşündüğümüz 21. yüzyıl değerlerini benimsemelerine yardımcı olduk.Cosmos Robot Works olarak, her çocuğun gülme hakkına sahip olduğuna inanıyoruz. Bu ilkeye katkıda bulunmak ve fırsat eşitsizliğinin üstesinden gelmek için, onları eğitirken çocukları eğlendirmeyi amaçladık. Onlara STEM'i tanıttık, önemini tartıştık ve aynı zamanda kendi eğitmenlik becerilerimizi geliştirdik. Daha sonra onları ödül törenimizde ağarladık ve programımızı sonuçlandırdık. Cosmic Coding ders oturumlarını öğrenime ve bilime katkıda bulunmak için bir çaba vererek tamamladıklarını gösteren el yapımı sertifikalarımızı verdik. Mutluluğun paylaşıldığında arttığına inandığımız için, yüzlerindeki gülümsemeye tanık olmak her iki taraf için de hoş bir deneyimdi.

 • STEM For All
 • “STEMForAll” anlayışımız göz önüne alındığında, aynı anda 7 yaşında bir çocuğa ve 70 yaşında bir yetikine ulaşmayı düşünmeye başladık. Bunu düşünürken, oyuncak müzesine bir gezi yaptık ve bu yaştaki insanlara aynı anda nasıl hitap edeceğimiz sorusuna cevap aradık. Her bir yetişkinin çocukluğundan kalan bir oyuncağı vardır. İstanbul Oyuncak Müzesi'ni ziyaret ettikten sonra yetişkinler için bu oyuncakların gerçek değerinin farkına vardık. Bu müzeyi çocuklarıyla birlikte ziyaret eden ebeveynlerin kendi çocukluklarını hatırlamalarıyla duygulandıklarını gözlemledik. Gezimizin ardından, 3D yazıcıları ve CNC makinelerini kullanarak yeniden inşa etmeyi ve modernize edilmiş oyuncakları orijinal oyuncakların yanında göstermeyi düşündük. CNC ve 3D yazıcılar kullanarak modernize ettiğimiz oyuncaklar eski oyuncakların yanında sergilendi. Böylece yedi yaşındaki bir çocuğa ve yetişkine aynı anda ulaşma fırsatı sağladık. Cosmos Robot Works olarak, “STEMForAll” yaklaşımını bir kez daha güçlendirdik.

 • Engel Değil Farkındalık Yarat
 • “Engel Değil Farkındalık Geliştirin”; adlı sosyal sorumluluk projemizde, Şerifebacı Özel Eğitim Merkezini ziyaret ettik. Down sendromlu, otizmli, zihinsel ve fiziksel engelli anaokulu çocuklarına özel bir eğitim vermek amacıyla kurulmuş bu okulda; amacımız çocuklarla eğlenceli ve öğretici bir vakit geçirmekti. Onlara kendi okulumuzda hazırladığımız isimlik şablonlarını boyatarak, görsel yeteneklerini tanıma şansı edindik. Yaptığımız mini konser sayesinde de onların işitsel zevklerine hitap ederken onları eğlendirmeyi amaçladık. Çünkü bizim için down sendromlu, otizmli, zihinsel ve fiziksel engelli olmak bir eksiklik değil farkındalıktır. Onların gülümsemelerine şahit olmak, bizim için memnun edici bir deneyimdi. Minik çocukların belki de ulaşılması zor duran dünyalarına hitap edebilmek bizim için tatmin ediciydi.

 • Cosmic Ribbons
 • Kanser Kurdeleleri Nedir? Kanser kurdeleleri, her kanser türü için ayrı bir renk ile temsil eden, amacı dikkat çekmek ve farkındalık yaratmak olan kurdelelerdir. Toplumumuzda en çok bilineni “Pembe Kurdele”dir ve meme kanserini temsil etmektedir. “Cosmic Ribbons”; Nedir? Projemiz, maddi kar amacı gütmeyen bir sosyal sorumluluk projesidir. Amacımız, toplumumuzda kanser kurdeleleri üzerine farkındalık yaratmak ve toplumumuzu bu konuda bilinçlendirmektir. Bu bilinci ise gündelik olarak sık kullandığımız malzemelerden olan tişörtlerle sağlamak, projemizin gerçekleşmesi konusunda kolaylık sağlayacaktır. Kurdeleler tişörtlerin arka yüzüne (sırt tarafına) basılacak ve altlarına açıklamaları yazılacaktır. Böylece kanser hastası kişiler, toplumda değer gördüklerini bir kez daha anlayacaklar ve Hissedeceklerdir. Ayrıca toplanan bağış, kemoterapi gören çocukların mutluluğu için kullanılacak ve toplumdan – akranlarından izole bir şekilde büyümelerine engel olmak konusunda onlara destek olacaktır. “Cosmic Ribbons” adı altında destek verdiğimiz kurumlar: •Gülmek İyileştirir Derneği •LÖSEV